OCEEFPTRWR
Optimizacija ekonomičnih i za okolinu pogodnih postupaka
obrade regionalnih vodenih resursa
 
POČETNA STRANA
PRIKAZ PROJEKTA
NOVOSTI
DEŠAVANJA
PARTNERI
O NAMA
OGLAS
KONTAKT
HU-SR-IPA
szegedma
 
 srpski
 engleski
 
Prikaz projekta

Reke Dunav, Tisa i Maroš su najznačajnije prirodno naslede pogranične regije. Iz tog razloga su i Srbija i Mađarska zainteresovani za obezbeđivanje odgovarajućeg kvaliteta ovih površinskih voda, prvenstveno zbog toga što je u ovoj regiji proizvodnja pijaće vode zasnovana isključivo na bazi podzemnih voda, čiji kvalitet zavisi između ostalog i od kvaliteta voda ovih reka. Najveći problem predstavljaju organske materije (huminske kiseline, fenoli) zbog čega se podzemne vode ne mogu koristiti bez prethodnog pečišćavanja. Imajući u vidu nizak stepen zaštite okoline, nedovoljno efikasne metode prečišćavanja i nekontrolisanu emisiju polutananta, što je iz aspekta kulturnog i prirodnog nasleđa regije nedopustivo, ovaj projekt ima za cilj razvoj jednostavnih i ekonomičnih metoda za prečišćavanje i tretman voda sa visokim sadržajem organskih materija, a u nekim slučajevima i mikropolutanata, poboljšavanje njihovog mikrobiološkog i hemijskog sastava kao i razvoj jednostavnih hemijskih i bioloških metoda za njihovo karakterisanje. Korišćenjem metoda zasnovanih na ozonozaciji (sa ili bez UV svetlosti), UV-fotolizi (sa ili bez vodonik-peroksida), kao i fotokataliza (TiO2 i UV/vis) može se izbeći formiranje potencijalno karcinogenih i mutagenih degradacionih proizvoda tokom prečišćavanja pijaće ili pre-tretirane otpadne vode.

Prva faza projekta bavice se razgradnjom lekova i pesticida u model rastvorima, a zatim ispitivanjem da li ih ima u rečnim i podzemnim vodama regije. Efikasnost izabranih metoda viših procesa oksidacije biće izućavane na izabranim jedinjenjima. Iztraživanja obuhvataju utvrđivanje kinetičkih parametara razgradnje u različitim vodama kao i proizvoda razgradnje koristeći HPLC-DAD, HPLC-MS, IC, TOC, potenciometriju i spektrofotometriju. Toksičnost proizvoda razgrađnje biće ispitivana na algama, zooplanktonima i bakterijama. Mutagenitet intermedijera formiranih tokom najefikasnijeg tretmana proveriće se Ames i SOS testovima. Pored ovog, cilj nam je da razvijemo infrastrukturu laboratorije i osposobimo iztraživacke grupe ovog projekta za izvošenje kompleksne hemijske i mikrobiološke karakterizacije voda tretiranih višim procesima oksidacije.

Zajedničke aktivnosti Univerziteta u Novom Sadu i Segedinu i eventualno drugih zainteresovanih institucija, njihove mogućnosti koje se veoma dobro dopunjuju doprineće razvoju regije i podršci transfera znaja izmedu dva Univerziteta.

 
OCEEFPTRWR Optimizacija ekonomičnih i za okolinu pogodnih postupaka obrade regionalnih vodenih resursa